-

IV Dzień Profilaktyczny w Gminie Brzeźnica

P1170620 WiadW ramach akcji IV Dnia Profilaktycznego w Gminie Brzeźnica przeprowadzonych zostało wiele interesujących działań profilaktycznych. Do akcji przyłączyły się wszystkie szkoły z terenu naszej gminy.

 

 

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół oraz nauczycielom koordynującym za zaangażowanie i pomysłowość w realizowaniu działań profilaktycznych.

Działania poszczególnych szkół zostaną przedstawione poniżej.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy

           W ramach czwartego „Gminnego Dnia Profilaktycznego” 15 listopada 2016 r. uczniowie klasy V ZSP - Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy wzięli udział w happeningu
w ramach kampanii społecznej – „No promil – no problem”. Akcję, propagującą trzeźwość za kierownicą przeprowadziliśmy już po raz czwarty. W ramach kampanii uczniowie pod opieką pani Eweliny Woźniczki oraz pani Katarzyny Pietrykowskiej, na jednym z parkingów w Brzeźnicy rozdawali kierowcom ulotki informacyjne, baloniki oraz przestrzegali przed wsiadaniem za kółko po spożyciu napojów alkoholowych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, kierowcy reagowali z sympatią i dużą aprobatą dla takiego typu działań. Na koniec, wszyscy uczniowie biorący udział w akcji zostali poczęstowani słodkimi „bezpromilowymi” cukierkami. W ramach kampanii społecznej uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym i literackim zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki.

23 listopada w ramach programu profilaktycznego „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie” funkcjonariusz Zespołu ds. Nieletnich i Patologii asp. sztab. Zbigniew Przybek przeprowadził spotkania profilaktyczne z dziećmi klas IV – VI Szkoły Podstawowej.
W trakcie tego spotkania wykorzystując filmiki edukacyjne „Owce w sieci” zostały poruszone kwestie bezpiecznego korzystania z Internetu, przestępstw internetowych oraz zagrożeń na jakie mogą napotkać młodzi internauci.

Uczennica klasy II a gimnazjum w Brzeźnicy Emilia Lang zdobyła I miejsce
w kategorii klas II gimnazjum w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Trzeźwość – moja wartość” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Dać szansę” w Wadowicach. Jej praca znalazła się na kalendarzu, który będzie wydany na rok 2017 przez Stowarzyszenie.

 

Zespół Szkół w Łączanach

           1

 

Szkoła Podstawowa w Marcyporębie

Foto 2

            „Drogi Kierowco !

Codziennie rano chodzę do szkoły starając się być ostrożnym i jak najlepiej przestrzegać przepisów drogowych, o których tak często powtarzają mi rodzice i nauczyciele. Czy Ty również ich przestrzegasz? Czy uważasz na pieszych? (…)”

„Zapewne codziennie jeździsz samochodem do pracy, po zakupy, po dzieci do szkoły. Chcesz, by były bezpieczne, by nigdy nie spotkały na swojej drodze nietrzeźwego kierowcy. Czy zastanowiłeś się kiedyś, że tym nietrzeźwym kierowcą możesz być Ty lub bliska Tobie osoba?(…)” – to fragmenty listów kierowanych do kierowców, szczególnie tych, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Pisanie listu to jedno z wielu przedsięwzięć podejmowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Marcyporębie w ramach społecznej akcji „No Promil - No Problem”. Nie było to jednak jedyne działanie. W dniu 15 listopada br. w godzinach porannych, pomimo lekkiego przymrozku, uczniowie prosili napotkanych pod szkołą rodziców o podpisanie deklaracji świadomego pasażera/świadka, zobowiązującej do uczynienia wszystkiego, by powstrzymać nietrzeźwego kierowcę przed podróżą samochodem. Następnie, wraz z nauczycielami, wzięli udział w Marszu Trzeźwości No Promil - No Problem. W czasie marszu dzieci rozdawały napotkanym osobom materiały edukacyjne na temat szkodliwości alkoholu. Zatrzymywani byli również kierowcy, którzy dzięki otrzymanym broszurom mogą dowiedzieć się jak sprawdzić stężenie alkoholu we krwi po wypiciu np. jednego piwa lub jakie są skutki prawne prowadzenia pojazdu po spożyciu. Miejscami przystankowymi marszu był sklep z artykułami monopolowymi znajdujący się na terenie Marcyporęby, okoliczny parking oraz przystanek. Uczniowie wręczali kierowcom listy i ulotki, prosili też o podpisanie deklaracji.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom zmieni się społeczne nastawienie wobec nietrzeźwych kierowców w Marcyporębie i okolicach, a kierowca wzbudzający wątpliwości co do trzeźwości spotka się ze sprzeciwem otoczenia.

 

Szkoła Podstawowa w Paszkówce

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję profilaktyczną

,,NO PROMIL – NO PROBLEM” przeprowadzając następujące działania:
1. Konkurs plastyczny pod hasłem ,,Powstrzymaj pijanego kierowcę"
2. Uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystano ,,bajki

   nopromilowe", obejrzeli prezentację oraz film dotyczące skutków prowadzenia samochodu

   pod wpływem alkoholu  

3. Uczniowie rozdawali rodzicom ulotki i balony promujące akcję.

4. Szkoła uczestniczyła również w akcji ,, Odblaskowa szkoła", w ramach której m.in.

   - odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze pieszych i rowerzystów,

   - spotkanie z policjantem

   - zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, obejrzeli interaktywny film edukacyjny

     ,,Nagłe zatrzymanie krążenia" oraz prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową

     na fantomie,

   - zorganizowano w szkole odblaskowy dzień, podczas którego wszystkie przedszkolaki

     i uczniowie klas I-VI nosili kamizelki i elementy odblaskowe.

 

Szkoła Podstawowa w Sosnowicach

            W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach został przeprowadzony „Gminny Dzień Profilaktyczny”. Przewodnim tematem było hasło „Powstrzymaj pijanego kierowcę” w ramach kampanii No promil – no problem. Prowadzona akcja miała charakter informacyjny. Wszyscy uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie zagrożenia zagrożenie stwarza kierowca, który pod wpływem alkoholu decyduje się na kierowanie samochodem. Poruszony był temat zależności pomiędzy kierowcami będącymi pod wpływem używek i niektórych leków, a groźnymi zdarzeniami drogowymi.

Uczniowie z klasy IV, V, VI przygotowali tematyczną gazetkę, będącą przestrogą dla wszystkich, którzy nie stosują się do przepisów i decydują się na kierowanie samochodem pod wpływem środków psychoaktywnych. Odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano scenki o konsekwencjach kierowania samochodem przez osoby, które piły alkohol. Zwrócono uwagę na problem odpowiedzialnego pasażera. Ponadto uczniowie rozdali ulotki kierowcom
i wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek.

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tłuczani

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do kampanii społecznej „No promil no problem”.

Głównym celem jest ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na naszych drogach. Dlatego też we wtorek 15 listopada 2016r. dzieci zorganizowały happening. Rozdawały rodzicom przywożącym dzieci do szkoły oraz przedszkola ulotki dotyczące tragicznych konsekwencji prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu oraz balony z logo kampanii. Dodatkowo, w ramach akcji uczniowie wykonali prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na tablicy w szkolnym korytarzu.

 

Galeria Fotograficzna >> zobacz

LICZNIK ODWIEDZIN

Dzisiaj2
Wszystkie9804