-

III Dzień Profilaktyczny w Gminie Brzeźnica

13

W ramach akcji III Dzień Profilaktyczny w Gminie Brzeźnica przeprowadzonych zostało wiele interesujących działań profilaktycznych.
Do akcji przyłączyły się wszystkie szkoły z terenu naszej gminy.

Działania poszczególnych szkół zostały przedstawione poniżej.

 

 

 

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy

3 grudnia 2015 r. już po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy wzięli udział w happeningu na jednym z parkingów w Brzeźnicy w ramach kampanii społecznej –
„No promil – no problem”. Akcja ta ma na celu uświadomienie kierowcom niebezpieczeństwa związanego z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. W ramach kampanii uczniowie klasy IV a pod opieką pani Anny Danek, pani Joanny Gawędy oraz pani Katarzyny Pietrykowskiej rozdawały kierowcom ulotki informacyjne, naklejki, baloniki oraz przestrzegały przed wsiadaniem za kółko po spożyciu napojów alkoholowych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, kierowcy reagowali z sympatią, uśmiechem i duża aprobatą dla takiego typu działań. Dzieci wróciły do szkoły pełni wrażeń i pozytywnej energii. Nagrodzone zostały słodkimi „bezpromilowymi” lizaczkami. W ramach Gminnego Dnia Profilaktycznego uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy wykazali się talentem literackim i kreatywnością tworząc wiersze i rymowanki na konkurs zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Brzeźnicy. Temat konkursu brzmiał: „Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców”.

 

Zespół Szkół w Łączanach

W dniach od 30 listopada do 4 grudnia odbył się „Tydzień Profilaktyki”. Codziennie, przez 5 dni zorganizowane były przeróżne atrakcje, zadania plastyczne, konkursy, zawody sportowe oraz ciekawe lekcje, na których omawiane były wybrane problemy takie jak prawa Dziecka, bezpieczeństwo na drodze, w Internecie, niebezpieczne używki, koleżeństwo.
W każdym dniu dominował inny kolor ubioru – czerwony, niebieski, biały, żółty bądź zielony.

W poniedziałek dzieci przyszły ubrane na kolor zielony (np. koszulka, apaszka, szalik), wszyscy bez względu na wiek brały udział w akcji „Recepta na życie bez nałogów” – każda
z klas przygotowała indywidualnie hasło przewodnie, wierszyk lub rymowankę na ten temat. Na lekcjach informatyki omówiona została tematyka bezpieczeństwa „w sieci”, uczniowie przygotowali prezentacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Każde dziecko zostało poczęstowane jabłkiem.

1 grudnia, czyli wtorek to dzień pod tytułem „ Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców”, wybrani uczniowie klasy I gimnazjum przekazali ulotki kierowcom na placu przed szkołą, młodszym kolegom i koleżankom baloniki z logo kampanii- No promil-n o problem. Na górnym korytarzu zorganizowano wystawę prac uczniów – Uzależnienia to nie dla mnie. Dzieci przyszły do szkoły ubrane na żółto. Wychowawcy oraz nauczyciele prowadzący lekcje w danych klasach omawiali takie aspekty jak koleżeństwo, kultura. Około godziny 11:20 na dużej hali uczennica kl III g zaprosiła uczniów klas od I do IV do aktywności przy muzyce, klasa V z VI rywalizowały w turnieju sprawnościowy na małej sali – „Ruch to zdrowie”.

W środę – 2 grudnia, dominował kolor biały. Od nas zleży nasze bezpieczeństwo,  „Sport zamiast agresji rywalizacja przedstawicieli gimnazjum w turnieju sprawnościowym po sześć osób z każdej klasy gimnazjalnej, godzina 12.20,  sala gimnastyczna.

W czwartek do aktywności sportowej oraz rywalizacji fair play zaprosiliśmy uczniów klas II i III z gminy Brzeźnica. W tym dniu wszyscy przyszliśmy ubrani na niebiesko. Warto dodać, że w czwartek panował oficjalny zakaz przeprowadzania sprawdzianów, kartkówek oraz wszelkich innych form sprawdzania wiedzy ucznia (dotyczyło uczniów ubranych na niebiesko). Podejrzewamy, iż ten dzień w związku z tym był chyba ulubionym dniem naszych uczniów.

Piątek, jako ostatni dzień „Tygodnia Profilaktyki” kolor „czerwony” dzień pod tytułem „Zachowaj trzeźwy umysł”. Nauczyciele, pedagog szkolny oraz wychowawcy prowadzili uświadamiające lekcje na temat bezpiecznego zachowania oraz szkodliwych używek. Prezentacje, filmy edukacyjne.

 

Szkoła Podstawowa w Marcyporębie

1 grudnia 2015 r. w ramach III Gminnego Dnia Profilaktyki, pod hasłem „Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców” uczniowie naszej szkoły podjęli wiele działań. Rano, przed lekcjami uczennice klasy VI rozdawały kierowcom ulotki promujące akcję. Następnie, uczniowie klas V i VI oglądali filmy „Piłeś, nie jedź” oraz „Dagmara”, które powinny przestrzec ich, aby w dorosłym życiu nie popełniali tego błędu, a raczej przestępstwa. Młodsze dzieci dostały natomiast lizaki i ulotki. Na koniec akcji został zorganizowany happening. Starsi uczniowie pod opieką nauczycieli wyszli ze szkoły i przemaszerowali drogą po Marcyporębie z  własnoręcznie wykonanymi na godzinach wychowawczych plakatami i transparentami. Niestety deszcz i silny wiatr zmusił ich do szybkiego powrotu do szkoły. Na szkolnym korytarzu od tygodnia prezentowana jest  tematyczna gazetka skierowana głównie do dorosłych, która ma na celu przeciwdziałać nałogom i przede wszystkim przeciwdziałać prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu.

 

Szkoła Podstawowa w Paszkówce

W ramach akcji profilaktycznej, w Szkole Podstawowej w Paszkówce przeprowadzono następujące działania:
1. Konkurs plastyczny pod hasłem ,,No promil – no problem” – STOP pijanym kierowcom
2. Wykonano gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym.
3. Uczniowie klas IV- VI na godzinach wychowawczych rozmawiali o skutkach  prowadzenia     samochodu pod wpływem alkoholu.
5. Uczniowie  rozdawali rodzicom ulotki i materiały dotyczące akcji.

Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich proponowanych wydarzeniach profilaktycznych.

 

Szkoła Podstawowa w Sosnowicach

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach przeprowadzono „Gminny Dzień Profilaktyczny”. Tematem przewodnim tegorocznego dnia jest „Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców”. W ramach działań uczniowie przygotowali gazetki ścienne, na których zamieścili własnoręcznie wykonane materiały i wykorzystali materiały ze stron internetowych i prasy. Aby rozpropagować hasła „Chcemy bezpiecznych dróg”, „Chcemy, aby kierowca był trzeźwy”, uczniowie odbyli spacer po miejscowości. Rozdawali kierowcom ulotki i inny materiały reklamowe promujące trzeźwość.

Uczennica klasy IV Emilia Ostrowska uczestniczyła w konkursie plastycznym „Uzależnienia – to nie dla mnie”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać szansę” w Wadowicach i otrzymała wyróżnienie w kategorii klas III-IV. Ponadto odbyły się pogadanki i prelekcje w ramach godzin wychowawczych, lekcji przyrody o zagrożeniach związanych z uzależnieniami, a w szczególności kierowaniem pojazdami po spożyciu alkoholu.

Odbyło się również spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej w Skawinie, panią Bogusławą Wyrobą, która również zwróciła uwagę na problem związany ze spożywaniem alkoholu. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić jak spostrzega otoczenie człowiek po spożyciu alkoholu. Do symulacji wykorzystano specjalne okulary. Podjęte działania podziałały na wyobraźnię uczniów i zwróciły uwagę na ważny problem, od którego zależy zdrowie i życie kierujących pojazdami i innych użytkowników drogi.

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tłuczani

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej aktywnie włączyli się w akcję .

Dnia 14 października 2015 roku została przeprowadzona akcja informacyjna pod hasłem „ Uzależnienia – to nie dla mnie”. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji, obejrzeli filmy i brali udział w dyskusji .Wykonali plakaty, które zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

Przygotowano gazetkę pod hasłem „ Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców” i przeprowadzono zajęcia .Wykonano transparenty z hasłami wzywającymi do zachowania trzeźwości za kierownicą .

Uczniowie z klasy III-IV wzięli udział w konkursie na rymowankę na temat: „Bezpieczne drogi bez promilowych kierowców”.

W dniu 1 grudnia 2015 r. w dzień finałowy Gminnego Dnia Profilaktyki uczniowie rozdawali ulotki rodzicom , a dzieciom baloniki, lizaki i naklejki.

 

galeriaGalerie Fotograficzna:

 

 

1. Brzeźnica zobacz
2. Sosnowice zobacz
3. Tłuczań zobacz
4. Paszówka zobacz
5. Łączany Prezentacja pobierz

LICZNIK ODWIEDZIN

Dzisiaj2
Wszystkie9804